Coraz to więcej kobiet, które rodziły własne dzieci sposobami natury przyznaje, że ma istotne komplikacje z mięśniami dna miednicy. Przede wszystkim, są to kłopoty z nietrzymaniem moczu oraz ból w dole brzucha, jaki wynika z tego, że co poniektóre organy zmieniły nieco swoje miejsce po porodzie.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Do niedawna był to temat tabu oraz mało która z kobiet decydowała się mówić o własnych kłopotach po porodzie. Wielokrotnie wydawało im się, że jest to problem natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Dzisiaj jednak lekarze ginekolodzy sami zawiadamiają o takiej dyspozycji przyszłe matki. Poza tym, także w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się wiele o tym, jakie mogą pojawić się skutki porodu.
Kłopotami z mięśniami dna miednicy pojawiają się też u kobiet, które rodziły poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Z reguły u nich pojawia się następnie ból w dole brzucha oraz problemy ze współżyciem. Naturalnie, nie musi być to normą i co poniektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, pomimo tego obszerny odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, którą można podjąć niesłychanie ekspresowo po porodzie. Im prędzej jest taka możliwość, tym poprawniej, ponieważ ćwiczenia zapewniają wtenczas lepsze wyniki. Podczas fizjoterapii, wykonuje się rozmaitego rodzaju ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie i sprawiać, że będą się one w właściwy sposób kurczyły. Poza tym, niezwykle istotną kwestią są też ćwiczenia oddechowe, jakie trzeba później jak z reguły powtarzać. Do tego, pacjentki uczą się także, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która ma pojawić się podczas czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie rekomendowana jest w szczególe paniom, które miały więcej porodów. Mogą jednak z niej korzystać również panie, jakie rodziły dzieci po raz pierwszy, jeśli jedynie pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Niektórzy lekarze sugerują, że taka fizjoterapia powinna być obowiązkowa po porodzie, tak jak w wypadku niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niesłychanie prędko zezwala ona wrócić do normy oraz czuć się przyzwoicie. Dużo pacjentek oświadcza, że dzięki takim ćwiczeniom są w końcu w stanie wyprostować się oraz wykonywać cięższe czynności, które do tej pory powodowały u nich nietrzymanie moczu lub dokuczliwości bólowe. Lekarz ma prawo na fizjoterapię wypisać skierowanie. Jest też możliwość skierowania z takich zajęć i treningów odpłatnie, w ramach osobistej opieki zdrowotnej.